Alüminyum vadeli işlem (AF) fiyatı: Durgunluk, yükselen enerji maliyetleri durgun piyasa beklentileri

Alüminyum vadeli işlem (AF) fiyatı: Durgunluk, yükselen enerji maliyetleri durgun piyasa beklentileri

(Ekim, 31-Capital.com)

AF açıklaması

AF, alıcının satıcıyla belirli bir miktarda alüminyum metali gelecekte belirli bir tarihte sabit bir fiyata teslim almayı kabul ettiği  türev ürünlerdir.

AF ağırlıklı olarak Londra Metal Borsası (LME),Şanghay Vadeli İşlemler Borsası (SHFE) ve Chicago Ticaret Borsası'nda (COMEX) işlem görmektedir

Standart sözleşmeler 25 mt metal miktarları içindir. 

Sözleşmeler, alıcının metali teslim aldığı son kullanma tarihinde fiziksel olarak çözülebilir veya alıcının uzlaşma tarihinde satıcıya nakit aktardığı finansal olarak çözülebilir.

LME'nin alüminyum vadeli işlem sözleşmeleri küresel kriter olarak kabul edilir. 

Yatırımcılar, sözleşmeleri üç aya kadar günlük dönemler, haftalık olarak altı aya kadar veya teslimat süreleri 10 yıla kadar olan aylık sözleşmelerle değiştirebilirler. 

 LME ve COMEX sözleşmeleri için AF fiyatı m t başına ABD doları cinsinden belirtilirken, SHFE sözleşmeleri mt başına Çin yuanı renminbi cinsinden fiyatlandırılır.

Alüminyum üreticileri ve tüketicileri, fiziksel metal alım veya satımında varis riskini  önlemek için vadeli işlem sözleşmeleri ticareti yaparlar.

Üreticiler metallerinin fiyatlarını kilitleyebilirken, tüketiciler  gelecekteki maliyetlerinde bir miktar kesinlik ve istikrar sağlamak  için arz için uzun vadeli fiyatları güvence altına alabilirler.

Emtia tüccarları ve yatırımcıları, piyasadaki dalgalanmalardan kar elde etmeye çalışmak için AF'yi kullanırlar. 

Bir alüminyum vadeli işlem fiyatının yükseleceğini ve fiyatın düşmesini beklediklerinde satılacağını tahmin etmek için satın alırlar.

 

AF fiyatları, Eylül ayı sonlarında L ME'nin Rusya'dan metali yasaklaması ihtimaliyle gün içi rekor bir artışın ardından geçen ay zayıfladı. 

Alüminyum fiyatları , Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yanıt olarak rekor seviyelere ulaştığı Mart ayından bu yana% 50 oranında düştü.

 Dünyanın en büyük üreticisi ve tüketicisi olan Çin'den gelen talebin düşmesi, küresel bir durgunluk için artan potansiyelle birlikte piyasaya ağırlık verdi. 

 ABD dolarının gücü ve sürekli yüksek enerji maliyetleri, bu da üretim maliyetini artırıyor.

 

 

Alüminyum fiyat oynaklığı artıyor

 AF piyasası, arz ve talep konusundaki belirsizlik nedeniyle 2022'de  oldukça  değişken olmuştur.

Gösterge LME üç aylık alüminyum fiyatı yıla mt başına 2.823,00  dolardan başladı ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yanıt olarak 24 Şubat'ta 3.445,00 dolara yükseldi. 

Sözleşme, Rus alüminyum ihracatının yaptırımlara maruz kalacağına dair endişelerin artmasıyla 7 Mart'ta 4.000 doların üzerinde rekor bir seviyeye ulaştı.

 

Rusya, 2021 yılında küresel alüminyum üretiminin% 6'sını oluşturdu ve ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere ülkeler, Rus alüminyum ürünlerinin ithalatına tarifeler uyguladı. 

Rus üretiminin, alüminyum metaline rafine etmek için Avustralya'dan gelen hammadde alüminasına erişimi kaybetmekten etkileneceğine dair endişeler vardı, ancak Çin, açığı kapatmak için Rusya'ya alümina ihracatını artırdı.

Çin'in sıfır Covid politikası, fabrikaların uzun süre kapanması ve küresel ekonomideki yavaşlamanın tüketimi daha da azaltması nedeniyle alüminyum talebinin düştüğünü gördü. 

Güçlü bir ABD doları, diğer para birimlerine sahip alıcıların talebine ağırlık verdi, çünkü olumsuz döviz kurları metalin maliyetini artırdı.

Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, yükselen enerji maliyetleri 2022'nin ilk yarısında Avrupa'daki alüminyum üretimini% 11,5 oranında azalttı, ancak diğer imalat faaliyetlerini de azalttı ve böylece metale olan talebi azalttı.

Üç aylık LME alüminyum fiyatı yaz boyunca düştü ve  28 Eylül'de  mt başına 2.103,00 dolara ulaştı.

Fiyat,  Rus metalinin depolarından askıya alınmasını öneren  bir LME tartışma belgesinin yayınlanmasına yanıt olarak 6 Ekim'de 2.360,00 dolara yükseldi.

Ancak fiyat, ilk piyasa tepkisinden sonra geri çekildi ve 21 Ekim'de 2.175,50 $ 'dan işlem gördü. 

F fiyat görünümü

Alüminyum piyasası toparlanacak mı yoksa baskı altında mı kalacak? 

Trading Economics'in AF tahmini, 31 Ekim itibariyle, metalin 2022 sonuna kadar mt başına 2.154,44 dolara düşebileceğini ve bir yıl içinde 1.991,90 dolara düşebileceğini tahmin ediyor.

Bununla birlikte, Capital Economics'teki analistler  tahminlerinde yükselişe geçtiler ve fiyatların mt başına 2.400 dolara yükselmesini beklediler ve şunları kaydettiler:

"Küresel ekonomi resesyona girerken, alüminyum talep artışı gelecek yıl zayıf kalacak. 

Bununla birlikte, arz büyümesinin daha da yumuşak olacağını, hisse senetlerini daha da düşüreceğini ve fiyatı daha da yükselteceğini düşünüyoruz."

 

AF ticareti yapmayı düşünüyorsanız, analist görüşleri yanlış olabileceğinden her zaman kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz. 

Herhangi bir ticaret kararı vermeden önce en son piyasa trendlerine, AF haberlerine, teknik ve temel analizlere ve uzman görüşlerine bakın. 

Geçmiş performansın gelecekteki getirilerin garantisi olmadığını unutmayın.

Galeri