YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCIMIZ SN ABDULLAH DEMİR EXCLUSİVE HOMES' A ROPÖRTAJ VERDİ
Üyelik FormuÜye Başvurusu için tıklayınız
 
Etkinlik TakvimiTüm duyuru ve bildirimler
 
İhale ve FuarlarDetaylı bilgi için tıklayınız.
 
Öneri ve DileklerTüm duyuru ve bildirimler
 

Türkiye'nin önde gelen alüminyum endüstriyel ürünler ve alüminyum mimari sistem üreticilerindensiniz. Bize Burak Alüminyum'dan kısaca bahsedebilir misiniz?

Burak Alüminyum bir aile firması. Dedem tarafından Trabzon'da küçük bir dükkanda temelleri atılan Burak Alüminyum'un profesyonel anlamda sektörde varlık göstermesi 1984 yılı ile tarihleniyor. İstanbul Bayrampaşa'da mutfak eşyaları üretimi ile sektöre profesyonel anlamda adım atan firmamızda şu anda 3. nesil yönetimin, başında bulunuyor. Burak Alüminyum, endüstriyel ürünler ve alüminyum mimari sistemler olmak üzere iki ana faaliyet alanına sahip. Mimari sistemlerde Alu-line markasıyla cephe giydirme sistemleri, kapı pencere sistemleri ve sürme sistemler başta olmak üzere bir yapıdaki tüm alüminyum ihtiyaçlarına cevap vererek sektöre çözüm üretiyoruz. Bunun yanında otomotiv, ısıtma soğutma, beyaz eşya ve makine sanayi başta olmak üzere endüstriyel alanda faaliye gösteren firmalara da hammadde ve ürün temin ediyoruz. 'Yapılmayanı yapmak' hedefimiz doğrultusunda farklılaşmanın ana yolunun doğru mimari çözümlerden geçtiği inancımız doğrultusunda 2000 yılında bir tasarım grubu oluşturduk. Bu ekibi oluşturmaktaki amacımız projelere uygun çözümler üretebilmekti. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Son yıllarda biz ve bizim gibi sektörün gelişmesi için çaba sarf eden firmaların da varlığıyla mimaride alüminyuma geri dönüş

yaşanıyor.

Sektörde varlık gösteren pek çok firma var. Sektörde varlığınızıdaha uzun yıllar devam ettirebilmek adına ne gibi çalışmalar sergiliyorsunuz?

Sektör değişiyor ve dönüşüyor. Biz de Burak Alüminyum olarak bu sürece uyum sağlamak adına üretimimizi Hadımköy'de bulunan fabrikamızdan Lüleburgaz'daki 40 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 200 bin metrekarelik bir alan üzerinde faaliyet gösteren tesislerimize taşıdık. Sonuçta içinde bulunduğumuz sektör rekabetin oldukça yoğun yaşandığı bir sektör. Bizde bu rekabetten hakkıyla çıkmak için üretim hattını güçlendirmek başta olmak üzere altyapıyatırımlarımızı çağın gerekliliklerine uygun bir hale getiriyoruz. Tüm bu çabalarımızı müşteri memnuniyetini üst seviyeye taşımak adına gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında sektörde daha fazla etkin bir rol üstlenebilmek ve pastadaki payımızı artırabilmek adına 2012 yılı başlarında Aksan Metal'i satın aldık. Aksan Metal'I satın almak bizim uzun vadede belirlemiş olduğumuz hedefler arasında yer alıyordu.

 

Üretiminizin ne kadarlık bir kısmını ihracata ayırıyorsunuz ve hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Üretimimizi ağırlıklı olarak Batı Avrupa'ya gerçekleştiriyoruz. Ancak bunun yanında kuzey ve orta Afrika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere de ihracat gerçekleştiriyoruz. İran, Irak, Tunus, Fas, Libya gibi ülkelerdeki pazar payımızı ise gün geçtikçe daha da artırıyoruz. Her ne kadar son dönemde Ortadoğu'da yaşanan bazı olumsuz gelişmeler nedeniyle sektör genelinde ihracat rakamları beklenenin altında seyretse de en kısa sürede bu durumun sona ereceğini düşünüyorum. Üretimimizin yaklaşık olarak yüzde 25'ini ihracata ayırıyoruz. Hedeflerimiz arasında bu oranı yüzde 40'a çıkarmak olduğu için gerçekleştirdiğimiz yatırımlar bizim için son derece önemli. Şu anda ülke sayısına göre ihracat yapan yaklaşık 200 firma arasında ilk 5'in içinde yer alıyoruz. Yapmış olduğumuz yatırımlarla ilk sıralara yerleşeceğimizi umuyorum.

İnşaat sektöründeki yaşanan gelişmelerin alüminyum sektörüne nasıl yansıyor? Hayata geçirilen yeni projeler Burak Alüminyum'a ne gibi getiriler sağlıyor?

Ülkemizde devam eden istikrar elbette ki inşaat sektörüne olumlu şekilde yansıyor. İnşaat sektörü hepimizin de bildiği üzere ekonomiye en fazla girdi sağlayan sektörlerden. İnşaat sektöründe son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerin devam edeceğini öngöüyorum. Sektörde meydana gelen bu pozitif gelişmeler elbette ki alüminyum sektörüne de yansıyacaktır. Neticede iç içe geçmiş iki sektörden bahsediyoruz. Her geçen gün karar verici mercilerin bilinçlenmesiyle mimari projelerde kendisine daha fazla kullanım alanı bulan alüminyum, teknolojinin de gelişmesiyle beraber artık kişiye özel üretimin gerçekleştirilmesi, estetik ve çevreci bir malzeme olması nedeniyle de daha yoğun bir şekilde kullanılacaktır inancındayım. Burak Alüminyum olarak içinde yer aldığımız her projeyi büyük bir titizlikle seçiyoruz. Zira bizim adımız o proje ile zikredilecek. Hayata geçirdiğimiz işler bizim kartvizitimizi oluşturuyor. Sadece bu sebeple bile yıllardır büyük bir özveriyle inşa ettiğimiz imajımızdan ödün vermemiz mümkün değil. Bu nedenle alanında uzman ve büyük işlere imza atmış firmaların projelerinde varlık gösteriyoruz. Bugüne kadar Ankara Danıştay, Tarım ve Köyişleri Bakanlığıbinaları, Batışehir, TT Arena, Sur Yapı Exen İstanbul, Nish Adalar, Otoport, İSTOÇ Oto Ticaret Merkezi, Akçaabat Devlet Hastanesi, Kayseri Adalet Sarayı, KTÜ Edebiyat Fakültesi, Sularvadisi Başakşehir, yurt dışında ise Bakü, Libya ve Türkmenistan gibi bir çok projelerde yer aldık. Bunlar bizim portföyümüzde yer alan isimlerin çok küçük bir bölümü. Herkesin yakından bildiği sektörün önemli projeleriyle birlikte ismimizin anılıyor olması bizim için bir gurur kaynağıdır.

Peki, firmalar neden sizi ya da ürünlerinizi tercih etmeliler?

Biz her türlü istek ve beklentilere çözüm bulmak amacıyla çalışıyoruz. Üstelik yenilenmeye çok önem veriyoruz; bunun için Ar-Ge laboratuarımızda 7 mühendis arkadaşımızın çalışmalar yapmasının yanı sıra 2 farklı üniversitenin de laboratuarından destek alıyoruz. Bu amaçla istenilen renk, desen ve tasarım konusunda özel üretim gerçekleştirebiliyoruz. Özetle sahip olduğumuz teknoloji, bilgi birikimi ve tecru¨be sayesinde yapının ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretebiliyoruz. Biz de müşteri memnuniyeti herşeyin üstünde tutulur. Bizim amacımız hiçbir zaman sadece ürün satmak olmadı. Biz ürün satmanın ötesinde müşterilerimizle bir partner gibi çalışırız. Onların işini kendi işimiz gibi benimseriz. Bu anlamda kaliteli ürün kullanmalarınısağlayarak maliyetlerini düşürmesine de yardımcı oluruz. Bu, yıllar içerisinde adeta bizim iş yapış şeklimizin bir parçası oldu. Amaç onları her koşuldaşirketimizden mutlu göndermek. Onların memnuniyeti kısa vadede belki bize kazandırmıyor gibi görünebilir, ancak uzun vadede bu tutumumuzun bize kazanç olarak döneceğinin bilincindeyiz zira yıllar içerisinde de pek çok defa bunu deneyimledik.

Alüminyum sektöründe sorunlar neler? Yurtdışı ile kıyasladığınızda ortaya nasıl bir Türk alüminyum sektörü tablosu çıkıyor?

Sektörde maalesef bir standart söz konusu değil. Bunun yanında denetim de yok. Biz kendi içimizde ürünümüze karşı olumsuz bir önyargı gelişmemesi adına denetim yapıyoruz. Ama bunu yapmayan pek çok firma var. Halbuki biz uygulamacı değiliz, biz fabrikayız, sistemi üretiyoruz, tasarlıyoruz. Yani çalışan kapı pencere sistemini üretiyoruz. Ama başka bir kurum tarafından bu denetlenmeli. Ancak böyle bir uygulama olmadığından firmalar kendi kendilerini denetliyorlar. Bu da haksız rekabeti yaratan en önemli unsur.İşinin ehli olmayan uygulamacılar da ürünün kalitesine gölge düşürüyor. Neticede siz ne kadar kusursuz bir ürün ortayakını layıkıyla vermediği zaman müşteriler bir takım sorunlarla karşılaşabiliyor. Bunun yanında Türkiye enerji konusunda dışarıya bağımlıbir ülke. Hal böyle olunca doğalgazdaki fiyatlar üretime, bu ise ihracata yansıyor. Üreticiler için enerji konusunda da teşvik kolaylıkları sağlamalı. Yurtdışında özellikle mimari sistemlerde alüminyum tercihi Türkiye'nin yaklaşık üç katı.Dolayısıyla inanılmaz büyüklükte bir pazar mevcut. Geçmiş yıllarda Avrupa ükeleri hammaddeyi Çin'den temin ediyordu. Ama zamanla termine uymadaki zorluklar, üretimin kalitesiz oluşu vs. gibi nedenlerden dolayı geçmişte tercihlerini bu ülkeden yana kullanan firmalar rotayı Türkiye'ye çevirdi. Zira Türkiye diğer ülkelere göre hem işçilik, hem kalite, hem de ulaşım anlamında hala daha avantajlı. Zaten Avrupalılar da bizim ürünlerimizdeki kaliteyi yakından gözlemleme fırsatıbulunca talepte buna bağlı olarak her yıl daha da ciddi oranlarda artar hale geldi.


Haber Tarih
Avrasya Pencere Kapı Cam ve Alüminyum Fuarı 2020 26.02.2020
2020 Fuar Etkinlikleri 20.02.2020
Galsiad Dünya'ca ünlü mimarı istanbul'a getiriyor. 20.02.2020
Olağan Genel Kurulumuz 12.07.2019
20.Avrasya Pencere Fuarı istatiskleri haberler bölümünde bulabilirsiniz 5.04.2019
20. Avrasya Pencere Fuarı Alüminyum Özel Bölümü 6.03.2019
Ab Gözetim Kararı öncesi ve sonrası 29.05.2018
İHRACI KAYDA MALLAR TEBLİĞ 19.07.2017
18. Avrasya Pencere Fuarı 29.03.2017
Billet Döküm Teknikleri 6.02.2017
Serbest bölgeler, İhracatta e fatura, Prime esas günlük kazaç limitleri hk. 29.12.2016
6761 Sayılı Kanun İle Serbest Bölgelerde Yapılan Düzenlemeler Hakkında 29.12.2016
Sigorta primine esas günlük kazanç üst sınırının yükseltilmesi 29.12.2016
İhracat İşlemlerinde e faturanın uzatılması 29.12.2016
KDV Tevkifatı ile İlgili Yeni Sirküler 13.10.2016
www.winartproje.com 21.06.2016
www.aluart.com.tr 21.06.2016
Elektronik Tebligat Uygulamasına İlişkin VUK Tebliği Yayımlandı 3.12.2015
İthalat Rejimi Kararına Ek Karar 5.08.2015
GLOBAL ALÜMİNYUM ÜRETİMİ MAYIS AYINDA ARTIŞ GÖSTERDİ 22.06.2015
ALÜMİNYUM GELECEK VE ENERJİ SEMİNERİ 22.06.2015
GALSİAD GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 8.06.2015
DİİB kapsamında yapılan ithalat sırasında Bakanlıklar arası elektronik bağlantıdaki aksaklık nedeniyle oluşan miktar aşımlarının revize 4.06.2015
Türkiye ile Malezya arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının Onaylandığına ilişkin 2015-7593 sayılı Karar 4.06.2015
GALSİAD GENEL KURUL 20.05.2015
ALÜMİNYUMUN VERİMLİ GERİ KAZANIMI 22.04.2015
Yatırım Mallarının ve Ara Mallarının Vadeli İthalatında KKDF Oranın Sıfırlanması Hk. 13.04.2015
İDDMİB YÖNETİMİNE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ 3.03.2015
DAHİLDE İŞLEME REJİMİ TEBLİĞİ 19.12.2014
YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCIMIZ SN ABDULLAH DEMİR EXCLUSİVE HOMES' A ROPÖRTAJ VERDİ 19.12.2014
ANTREPOYA KONULACAK MALLARA TEMİNAT MEKTUBU UYGULAMASI 11.12.2014
KKDF KESİNTİSİNİN BANKALARA YATIRILMAMASI 27.10.2014
Sn Mustafa KAVURMACIOĞLU'na Başkanımız tarafından şükran plaketi takdim edildi 19.09.2014
Seminer ; 07 Mart 2014, Cuma 3.05.2014
 
 
Kurumsal
Hakkımızda
Amacımız
Üyelik Şartları
Genel Kurul
Tüzük
Yönetim Kurulu Başkanımızdan
YÖNETİM KURULU
 
Hizmetler
Teknik Makale
Üyelerimiz
Aluminyum
Aluteam
Üyelik
 
Önemli Linkler
Türkiye Fuar Rehberi
Atık Borsası
Türk Patent Enstitüsü
İstanbul Hava Durumu
Kosgeb
 
Hızlı İletişim
Adres : İstoç Tem Plaza S 2 blok No 25 Kat 3 Mahmutbey/ İstanbul
Telefon : 0212 247 92 84
Faks : 0212 241 68 54
E-mail : info@galsiad.org.tr
Takip Edin
Anasayfa İletişim