Ab Gözetim Kararı öncesi ve sonrası
Üyelik FormuÜye Başvurusu için tıklayınız
 
Etkinlik TakvimiTüm duyuru ve bildirimler
 
İhale ve FuarlarDetaylı bilgi için tıklayınız.
 
Öneri ve DileklerTüm duyuru ve bildirimler
 

                                                  Sektörümüz özelinde yaşanan sorunlar ve global konjonktürde yaşanan kur ve LME oynamaları firmalarımıza gerçek anlamda problemler yaşamamıza neden olmaktadır. Özellikle uzun dönemli planlar, fiyatlama anlamında ciddi sorun olmaktadır. Her zaman dile getirdiğimiz hammadde tedarik problemi de gündemdeki yerini korumaktadır. Tüm pazarlarda ve sektörlerde dünyada güçlü çalkantıların olduğu bu dönemde bir de sektörel yaptırımlar gerçekten bizleri önümüzü göremez hale getirmiştir. Bugün birçok firmamız hesap, plan ile çalışmayı bir kenara bırakarak günü kurtarma çalışmaları yapmaktadır. Sektör üzerindeki bu olumsuzluklar üzerine birde ülkemizde seçim sürecine girilmesi olumsuzluklar üzerinde etkili olmaktadır.

                                               Geçtiğimiz günlerde Amerika başkanının Alüminyum ve Çelik üzerine yapılacak giriş kısıtlaması ile başlayan süreç ülkemizi etkilemesi sadece kota, damping uygulaması ile kalmamış olup, Rusal ortağı ve onun sahibi olduğu firma ile başlayan tedbir süreci, ülkemizin en büyük tedarikçilerinden bu kanalın ürün arzını etkileyerek hammadde temininde bir tedirginlik yaşanmasına neden olmuştur. Özellikle Çin e koyulan kota bu ülkenin dünyanın en büyük pazarlarından olan Avrupa pazarı üzerine odaklanmasına yol açması da muhtemeldir ve bu bizim aynı pazardaki rekabetimizi de olumsuz etkileyecek bir sonuç doğuracaktır. Son günlerde muhtelif transport araçları ile Çin in Avrupa pazarına inme süresi de son derece kısalmış durumda olup bu da önemli bir enstrüman olarak düşünülmelidir. ABD pazarına olan 800.000 ton /yıl satış kanalı bir anda daralınca bu kapasiteyi değerlendirecek alternatif Pazar araması kadar normal bir davranış olamaz.

                                            Rusal konusu ile bir kez daha gündemimize oturan hammadde tedarik riski etkisini hemen Pazar üstünde göstermektedir. Emirates Global Aluminium un halka arz çalışmasını 2019 ertelenmesi yine sektör anlamında düşündürücü bir organizasyondur. Global piyasada bu gelişmeler olur iken yine gerek dış piyasaların gerek ise iç piyasaların, kısmen siyasi, politik; kısmen de ekonomik verilerin getirdiği sonuç olarak USD üzerindeki değişkenlik iç pazarda stabil olmayan bir fiyat sistemi oluşturmuştur. Bu sonuçta tedarik ve satış ayağında önü açık teklifle meyi ortadan kaldırmıştır. Özellikle politika olarak TL ye geçiş sisteminde maalesef pazarımız bu politikanın tam tersi iç pazarda bile TL’den kaçışı gerçekleştirmiştir.

                                           Avrupa nın uzun dönemden beridir tarafımıza uyguladığı veya tarafımızı sisteme dahil ettiği gümrüksüz hammadde temin edilecek ülkeler listesinden muaf tutulmamız buna karşılık temin ettiğimiz hammaddelere TEV adı altında vergi ödemeye zorlanması, bu sistemden Norveç, İzlanda, Linsechtain ve STA anlaşmaları ile sistem dışında tuttuğu ülkelere ülkemizi ısrarla dahil etmemiştir. Bu da bizim pazarda söz konusu ülkeler ile %3 maliyet farkı oluşturarak rekabet marjımızı zorlaştırmıştır. Şimdi gelinen noktada ise bu tutum bir kademe daha ileri götürülerek Avrupa Birliği Komisyon kararı alarak Türkiye’den giren Alüminyum ürünlere gözetim uygulaması getirmiş bunu da 12.05.2018 den itibaren uygulamaya koymuştur. Bu her ne kadar Çin in Avrupa pazarına girmesine getirilmiş özel bir tedbir gibi gözükse de hariç bırakılan ülkeler arsında olmamız son derece olağan iken ülkemizi Çin ile aynı kefeye koyarak uyguladığı bu tavır gelecekte uygulayabileceği farklı yaptırımlara başlangıç olabilir endişesini ciddi şekilde taşımaktayız.

                                      

                                        Son olarak yine Amerika nın İran ile yapmış olduğu nükleer anlaşmayı tek taraflı iptal etmesi, bunun sonucu olarak beklenen yeniden ambargo süreci, muhtemel olarak İran ile yapılacak ticareti yeniden etkileyecek, para transferleri İran ile ticaret yapan firmalar için risk oluşturmaya tekrar başlayacaktır. Yeni dönemde Alüminyum sektörü olarak başladığımız ticaret muhtemel olarak olumsuz etkilenecektir. Bu konu an itibari ile ciddi şekilde gündeme gelmediğinden şimdilik etkilerini göstermemektedir.

                                         Tüm bu konuları içeren bir sektörel toplantıyı derneğimiz 16.05.2017 tarihinde ALUTEAM de gerçekleştirmiş olup sonuç bilgilerini de içeren toplantı notları aşağıda sizlere sunulmuştur.

 Üzerinde son dönemde görülen olumsuz gelişmeler derneğimiz tarafından hassasiyet ile takip edilmektedir. Bu gelişmelerden en son yaşanan Avrupa birliği tarafından yürürlüğe konan “Alüminyum ürünlerine gözetim kararı “sektör tarafından tepki gösterilerek, belirsizliğe neden olmuştur. Gündeme geldiği ve Avrupa Komisyonu tarafından onaylandığı günden itibaren gündemimizi işgal eden bu konu, 16.05.2016 da Ekonomi Bakanlığı, Talsad, İMMİB, İTO, İSO temsilcileri ve sektör mensubu firma yetkilileri ile Aluteam de bir toplantı organize edilmiştir. Toplantıda Avrupa Komisyonunda yapılan görüşmelere bizzat katılan Dünya folyo üreticileri birliği başkanı ve Assan Genel Müdürü Sn. Göksal GÜNGÖR katılım sağlamışlar ve gelişmeler, sonrasında uygulanacak yol haritası konusunda sektörü bilgilendirmişlerdir. Ekonomi Bakanlığı AB Genel Müdür Yardımcısı Sn. Canan Nilüfer DORA da yine Bakanlığımız konu hakkında çalışmalarını sektörümüze aktarmışlardır.  

                          Toplantı sonrasında üzerinde durulması gereken noktalar ve bundan sonra izlenecek yol haritası Bakanlığımızın ve sektör kurumlarının üzerinde mutabık kalarak belirlenmiştir. Konu şimdilik bir gözetim uygulaması şeklinde yürürlüğe konulmuştur. Bakanlığımız özellikle ülkemizin muaf ülkeler içerisinde değerlendirilmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Firmalarımız özellikle müşterilerine bu konuda bildirimde bulunmaları, Konunun bir gözetim uygulaması olduğu, bunun doğal bir süreç olduğu, ülkemiz ile AB arasında buna benzer çeşitli ürünlerde uygulamanın halen karşılıklı yürürlükte olduğu konusunda müşterilerine uygun yazılar ile bildirmeleri olumlu olacaktır. Bir kısım ülkelerde elektronik ortamda yapılan bu müracaatlar ve belgelendirme; birtakım ülkelerde manuel olarak yapılmaya başlanmıştır. Dolayısı ile bu şekilde kısmi olarak ortaya çıkabilecek zaman ve evrak sıkıntıları olması bu süreçte kaçınılmazdır. Müşteriler tarafından alınacak bu belgelerin 10-50 EUR gibi bir maliyet aralığında olup herhangi bir mali yük getirmemektedir. Şimdilik süreli olarak verilen bu belgeler alınması halinde müddetsel olarak kullanılacağından dolayı her yükleme için ayrı ayrı alınması söz konusu değildir. Özellikle müşteriler tarafından doldurulacak bu belgelere baz olacak sektör temsilcilerinin yollayacağı bilgilerde “yurt içi satış fiyatı ve ihracat fiyatı” arasındaki denge çok önemlidir. Bu aralıkta oluşacak normal olmayan farklar konun hiç te istenmeyen damping aşamasına kadar gitmesinin önünü açabilir.

                         Celalettin KIRBOZ

                  Yönetim Kurulu  Başkanı 


Haber Tarih
Avrasya Pencere Kapı Cam ve Alüminyum Fuarı 2020 26.02.2020
2020 Fuar Etkinlikleri 20.02.2020
Galsiad Dünya'ca ünlü mimarı istanbul'a getiriyor. 20.02.2020
Olağan Genel Kurulumuz 12.07.2019
20.Avrasya Pencere Fuarı istatiskleri haberler bölümünde bulabilirsiniz 5.04.2019
20. Avrasya Pencere Fuarı Alüminyum Özel Bölümü 6.03.2019
Ab Gözetim Kararı öncesi ve sonrası 29.05.2018
İHRACI KAYDA MALLAR TEBLİĞ 19.07.2017
18. Avrasya Pencere Fuarı 29.03.2017
Billet Döküm Teknikleri 6.02.2017
Serbest bölgeler, İhracatta e fatura, Prime esas günlük kazaç limitleri hk. 29.12.2016
6761 Sayılı Kanun İle Serbest Bölgelerde Yapılan Düzenlemeler Hakkında 29.12.2016
Sigorta primine esas günlük kazanç üst sınırının yükseltilmesi 29.12.2016
İhracat İşlemlerinde e faturanın uzatılması 29.12.2016
KDV Tevkifatı ile İlgili Yeni Sirküler 13.10.2016
www.winartproje.com 21.06.2016
www.aluart.com.tr 21.06.2016
Elektronik Tebligat Uygulamasına İlişkin VUK Tebliği Yayımlandı 3.12.2015
İthalat Rejimi Kararına Ek Karar 5.08.2015
GLOBAL ALÜMİNYUM ÜRETİMİ MAYIS AYINDA ARTIŞ GÖSTERDİ 22.06.2015
ALÜMİNYUM GELECEK VE ENERJİ SEMİNERİ 22.06.2015
GALSİAD GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 8.06.2015
DİİB kapsamında yapılan ithalat sırasında Bakanlıklar arası elektronik bağlantıdaki aksaklık nedeniyle oluşan miktar aşımlarının revize 4.06.2015
Türkiye ile Malezya arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının Onaylandığına ilişkin 2015-7593 sayılı Karar 4.06.2015
GALSİAD GENEL KURUL 20.05.2015
ALÜMİNYUMUN VERİMLİ GERİ KAZANIMI 22.04.2015
Yatırım Mallarının ve Ara Mallarının Vadeli İthalatında KKDF Oranın Sıfırlanması Hk. 13.04.2015
İDDMİB YÖNETİMİNE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ 3.03.2015
DAHİLDE İŞLEME REJİMİ TEBLİĞİ 19.12.2014
YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCIMIZ SN ABDULLAH DEMİR EXCLUSİVE HOMES' A ROPÖRTAJ VERDİ 19.12.2014
ANTREPOYA KONULACAK MALLARA TEMİNAT MEKTUBU UYGULAMASI 11.12.2014
KKDF KESİNTİSİNİN BANKALARA YATIRILMAMASI 27.10.2014
Sn Mustafa KAVURMACIOĞLU'na Başkanımız tarafından şükran plaketi takdim edildi 19.09.2014
Seminer ; 07 Mart 2014, Cuma 3.05.2014
 
 
Kurumsal
Hakkımızda
Amacımız
Üyelik Şartları
Genel Kurul
Tüzük
Yönetim Kurulu Başkanımızdan
YÖNETİM KURULU
 
Hizmetler
Teknik Makale
Üyelerimiz
Aluminyum
Aluteam
Üyelik
 
Önemli Linkler
Türkiye Fuar Rehberi
Atık Borsası
Türk Patent Enstitüsü
İstanbul Hava Durumu
Kosgeb
 
Hızlı İletişim
Adres : İstoç Tem Plaza S 2 blok No 25 Kat 3 Mahmutbey/ İstanbul
Telefon : 0212 247 92 84
Faks : 0212 241 68 54
E-mail : info@galsiad.org.tr
Takip Edin
Anasayfa İletişim