Gıda'da Alüminyum

1000 serisi alaşımları; UV ışığına, neme ve kokuya karşı iyi korozyon direnci ve bariyer özellikleri nedeniyle gıda ambalajları ve folyo ürünlerinde başarılı olarak kullanır. Folyo, kolaylıkla şekillendirilebilir, çekici bir şekilde dekore edilebilir ve gerekirse kağıt ve plastik ile kullanışlı bir şekilde birleştirilebilir. Mutfağınızdaki folyo, yapılan tencere ve tavalar çoğunlukla alüminyumdan üretilmektedir. Alüminyum ürünler ısıyı iyi iletir, paslanmaya karşı dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır.

Alüminyum aynı zamanda gıda sektöründe ambalaj üretiminde kalıp malzemesi olarak tercih edilir. Bunun en önemli nedenleri malzemenin mukavemeti, işlenebilirliği ve korozyona direncidir. Bu ambalaj ürünlerini üretmek için şişirme ve thermoform kalıplar kullanılmaktadır. Bu tarz kalıp üretimlerinde 7075 alaşım kullanılır. EN AW 7075 malzeme özelliklerini daha detaylı bir şekilde incelemek için tıklayınız.

Alüminyum kutular yiyecek ve içecekleri paketlemek için kullanılır. Coca-Cola ve Pepsi, 1967'den beri alüminyum kutular kullanmaktadır. Alüminyumun geri dönüşümü için ise katkı sağlamaktadır.

Alüminyumun kolay açılabilme imkanlarını da kullanan balık başta olmak üzere yediğimiz birçok gıda ürünleri için kutular altmış yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Teknik açıdan bakıldığında, teneke kutu malzemesi olarak alüminyumun kullanıma en uygun malzemedir.