AŞILARDA ALÜMİNYUMUN FAYDALARI NELERDİR?

 • Alüminyum neden aşılarda kullanılıyor?
  Adjuvanlar, vücudun bir aşıya karşı bağışıklık tepkisini iyileştirir. Alüminyum, güvenli bir aşı adjuvanı olarak 70 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Uluslararası uzmanlar ve tıp kurumları, alüminyum adjuvanların, bireyleri ve popülasyonları ciddi hastalıklardan koruyan aşılarda güvenli ve etkili bileşenler olduğu sonucuna varmaktadır..
 • Adjuvanlar nasıl çalışır?
  Adjuvan, aşıya karşı bağışıklık tepkisini iyileştirmek için aşıya eklenen bir maddedir. Bu, aşıda gerekli olan antijenin (hastalığa karşı bağışıklık tepkisi üreten madde) miktarını azaltabilir. Bir kişinin bağışıklık kazanması için ihtiyaç duyduğu doz sayısını da azaltabilir. Ek olarak, adjuvanlar, başka türlü hastalığa karşı savunmasız kalabilecek yaşlılar veya bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bir hastalığa karşı bağışıklık sağlayabilir.
 • Aşılarda ne kadar alüminyum var?
  Alüminyum adjuvanları alüminyum tuzlarından oluşur – bunlar alüminyumun metal formundan ziyade alüminyum bileşikleridir. DTaP, hepatit B, insan papilloma virüsü (HPV) ve pnömokok hastalığı aşılarında ve ayrıca bazı grip aşılarında kullanılırlar. Bir aşıda yalnızca çok az miktarda alüminyum bulunur; ABD'de tek bir aşı dozunda izin verilen alüminyum miktarı 0.85 miligramdır. Bununla birlikte, bir bebeğe yapılan hepatit A aşısındaki alüminyum miktarı sadece 0.25 mg'dır. Bu miktarı anlamak için, bir miligramın bir gramın binde biri olduğunu ve bir gramın bir çay kaşığının beşte birine eşit olduğunu düşünün.
 • Vücut alüminyum adjuvanlara nasıl tepki verir?
  Aşı adjuvanlarındaki alüminyum kan dolaşımına girer ve hemen hemen tamamı böbrekler tarafından kısa sürede elimine edilir. 24 saat içinde kan dolaşımındaki alüminyumun yaklaşık yarısı elimine edilir ve dörtte üçünden fazlası iki hafta içinde elimine edilir. Vücut, alüminyumu ortadan kaldırmak için çok iyi bir yeteneğe sahiptir. Uzmanlar, aşılardaki alüminyumun otizm gibi nörolojik durumlara neden olmadığı konusunda hemfikir. Enjeksiyon bölgesinde, genellikle şişlik ve ağrı gibi hafif ve geçici lokal reaksiyonlara neden olabilir. Bazı insanlar bir aşının bir veya daha fazla bileşenine karşı alerjik reaksiyon yaşayabilir.
 • Alüminyum adjuvanlar test edildi ve lisanslandı mı?
  Tüm aşılar, aşının güvenlik ve etkinliğinin değerlendirilmesinin ardından bir ülke veya bölgede (ABD, Kanada veya Avrupa gibi) kullanım için yetkilendirilmeli veya lisanslanmalıdır. Bu değerlendirme, adjuvan da dahil olmak üzere bir aşının tüm bileşenlerinin klinik denemelerini içerir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi, aşı güvenliği sürekli olarak izlenmektedir. Bu süreç, olası etkilerin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için bir ilaçla ilişkili advers reaksiyonlardan bilgi toplar ve analiz eder.
 • Alüminyum adjuvanlar güvenli midir?
  Alüminyum bileşikleri, 70 yıldır bu amaçla kullanıldıkları için aşı adjuvanları olarak uzun bir güvenlik siciline sahiptir. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için sağlıklı insanlara verildiğinden, aşıların olumsuz etki risklerine karşı toleransı düşüktür. Milyonlarca aşının insanlara güvenle verildiği uzun süreye rağmen, bazı aşılardaki alüminyum adjuvanların çocuklarda otizme veya diğer nörolojik durumlara neden olduğu iddiaları yapılmıştır. Bu iddialar doğru değil. Aslında birçok kez araştırıldılar ve uzmanlar, dayandıkları araştırmanın kusurlu olduğunu buldular. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bir komitesi olan Küresel Aşı Güvenliği Danışma Komitesi (GACVS), alüminyum adjuvanlarla ilgili iddialarla ilgili birkaç araştırmayı tamamladı. 2012'de GACSV, aşılardaki alüminyumun çocuklarda otizme veya otizm spektrum bozukluklarına neden olduğunu iddia eden makalelerin ciddi şekilde kusurlu olduğunu kaydetti. Aşılardaki alüminyum hakkında benzer bir iddiada bulunan başka bir makale, daha sonra, onu ilk yayınlayan dergi tarafından geri çekildi. Tıbbi araştırmacılar tarafından yanıltıcı olduğu ve bulgularla doğrulanmayan iddialarda bulunduğu için eleştirildi.